Čo je kryptogram?

Cryptogram je text napísaný kódom

Kryptogram je puzzle, ktorá sa skladá z krátkeho kusu šifrovaného textu. Šifra používaný na šifrovanie textu zvyčajne je dostatočne jednoduchý, že kryptogram je možné vyriešiť bez ďalších zdrojov alebo nástrojov. Často používajú substitučné šifry, kde sa každé písmeno nahrádza iným písmenom alebo číslom. Ak chcete vyriešiť hádanky, musíte obnoviť pôvodné písmo. Kryptogramy boli kedysi použité vo vážnejších aplikáciách (napríklad vojenskej, napríklad), ale teraz sú väčšinou pre zábavu.

 

História kryptogramu

Šípky používané v kryptogramoch neboli pôvodne vytvorené na zábavné účely, ale pre skutočné šifrovanie vojenských alebo osobných tajomstiev.

Účel kryptogramov nebol pôvodne spojený so zábavnými účely, ale na skutočné šifrovanie vojenských alebo osobných tajomstiev.

Zaujímavé informácie je, že prvé použitie kryptogram na účely zábavy došlo počas stredoveku mníchov, ktorí mali voľný čas na intelektuálne hry. Rukopis, ktorý sa nachádza v Bambergu, uvádza, že írski návštevníci súdu Merfyn Frych Ap Gwriad, kráľ Gwynedd v Wales dostal kryptogram, ktorý by sa mohol vyriešiť len transpozíciou listov z latiny do gréčtiny. Okolo 13. storočia napísal anglický Monk Roger Bacon knihu, v ktorej uviedol sedem šifrovacích metód a uviedol, že “muž je blázon, ktorý píše tajomstvo akýmkoľvek iným spôsobom, ako to, čo ho skryje z vulgárneho.” V 19. storočí Edgar Allan Poe pomohol popularizovať kryptogramy s mnohými novinami a článkami časopisov.

 

Tam, kde sa používajú kryptogramy?

Akonáhle sa použije na zabezpečenie správ, Cryptograms sa teraz zvyčajne používajú len na zábavné účely

Hoci sa raz používali vo viacerých vážnych aplikáciách, teraz sa používajú najmä na zábavu v novinách a časopisoch. CryptoQuots a CryptoPips sú bežnými variantmi, ktoré majú ponuky.

Kryptogramy v novinách a časopisoch sú zvyčajne založené na jednoduchom substitučnom šifre, často nahrádzajú každé písmeno v abecede s inou. Napríklad písmeno A môže byť reprezentované písmenom H, zatiaľ čo písmeno H je reprezentovaný listom D. Puzzle Solvers Použite niekoľko metód, ktoré im pomôžu dešifrovať správy.

 

Ako vyriešiť kryptogram?

Analýza frekvencie môže pomôcť vyriešiť kryptogramy

Substitučné šifrovacie kryptogramy môžu byť často riešené frekvenčnou analýzou a rozpoznávaním vzorov listov slovami, ako napríklad jedno písmenové slová, ktoré v angličtine môžu byť len “I” alebo “A” (a niekedy “O”). Dvojité písmená, apostrofy a skutočnosť, že žiadny list nemôže nahradiť sama v šifre, ponúka aj stopy na vyriešenie kryptogramu. Príležitostne, kryptogram puzzle tvorcovia začne riešiteľ s niekoľkými písmenami.

 

Kde vyriešiť kryptogram?

Môžete vyriešiť kryptogramy v novinách a časopisoch alebo môžete to urobiť aj online

Aj keď budete často nájsť kryptogramy v časopisoch a novinách, môžete ich tiež vyriešiť online. Tu je jedna webová stránka kryptogramu, napríklad: https://api.razzlepuzzles.com/cryptogram

 

Záver

Vyskúšajte si to a vychutnajte si riešenie kryptogramov

Aj keď nie každý by mohol milovať kryptogramy Je to zábavný spôsob, ako zaostrenie vašej mysle otestovať vaše riešenie zručností. Spočiatku by sa hádanka mohla zdať niečo príliš ťažké, ale po zvyknutí na koncepciu a pochopenie základov, riešenie cryptogram by sa nemal ako nemožné misie. Veľa štastia!