Kriptogram nedir?

Cryptogram kodda yazılı bir metindir.

Bir kriptogram, kısa bir şifreli metin parçasından oluşan bir bulmacadır. Metni şifrelemek için kullanılan şifre genellikle kriptogramın herhangi bir ek kaynak veya araç olmadan çözülebileceği kadar basittir. Genellikle kullanılan, her bir harfin farklı bir harf veya sayı ile değiştirildiği yer değiştirme şifreleridir. Tezleri bulmacaları çözmek için, orijinal harfleri kurtarmanız gerekir. Cryptogramlar bir zamanlar daha ciddi uygulamalarda (örneğin askeri gibi) kullanılmıştır, ancak şimdi sadece eğlenceler içindir.

 

Kriptogramın Tarihi

Kriptogramlarda kullanılan şifreler başlangıçta eğlence amaçlı olarak yaratılmamıştır, ancak askeri veya kişisel sırların gerçek şifrelemesi için.

Kriptogramların amacı başlangıçta eğlence amaçlı değil, askeri veya kişisel sırların gerçek şifrelemesi ile ilgili değildi.

İlginç bilgiler, Cryptogram’ın eğlence amaçlı ilk kullanımının, orta çağda fikri oyunlar için boş zamanları olan keşişler tarafından gerçekleştiğidir. Bamberg’de bulunan bir makale, MERFYN FRYCH AP GWLIAD, GALES’deki Gwynedd Kralı’ndaki İrlandalı ziyaretçilerin, Galler’deki Gwynedd Kralı’nın, yalnızca Latince’den Yunancadan gelen harfleri geçerek çözülebilecek bir kriptogram verildi. 13. yüzyılın civarında, İngiliz Monk Roger Bacon, yedi şifre yöntemini listelediği bir kitap yazdı ve “Bir adamın, onu kaba bir şekilde gizleyecek olanlardan başka bir şekilde yazan bir sırrı yazan çılgınca” olduğunu belirtti. 19. yüzyılda Edgar Allan Poe, birçok gazete ve dergi makalesi ile kriptogramları popüler hale getirmeye yardımcı oldu.

 

Cryptogramların nerede kullanıldığı yer?

Mesaj güvenliği için kullanıldıktan sonra, şifreleme programları şimdi tipik olarak yalnızca eğlence amaçlı kullanılır.

Bir zamanlar daha ciddi uygulamalarda kullanılmasına rağmen, şimdi esas olarak gazetelerde ve dergilerde eğlence amaçlıdır. CryptoQuotes ve Cryptoquips, teklifleri içeren ortak varyasyonlardır.

Gazetelerde ve dergilerdeki kriptogramlar genellikle basit bir ikame şifresini temel alır, genellikle alfabedeki her harfi farklı bir tane ile değiştirir. A harfi, örneğin, H harfi ile temsil edilebilirken, H harfi D harfi ile temsil edilir. Bulmaca çözücüler, mesajların şifresini çözmelerine yardımcı olacak birkaç yöntem kullanın.

 

Bir kriptogram nasıl çözülür?

Frekans analizi, kriptogramların çözülmesine yardımcı olabilir

İkame şifreleme şifreleme programları sıklıkla frekans analizi ile çözülebilir ve İngilizce olarak, İngilizce olarak “I” veya “A” (ve bazen “O” olabilir) bir harfli kelimeler gibi harflerle tanıyabilir. Çift harf, kesme ve harf olmadığı gerçeği, şifrenizdeki kendisinin yerine geçemez, ayrıca kriptogramı çözmek için ipuçları da sunar. Bazen, Cryptogram bulmaca üreticileri, çözücüleri birkaç harfle başlayacak.

 

Bir kriptogramın nasıl çözülmesi?

Gazetelerde ve dergilerde kriptogramları çözebilirsiniz veya çevrimiçi olarak da yapabilirsiniz.

Sık sık dergilerde ve gazetelerde kriptogramları bulurken, onları çevrimiçi olarak da çözebilirsiniz. İşte bir Cryptogram web sitesi, örneğin: https://api.razzlepuzzles.com/cryptogram

 

Çözüm

Deneyin ve kriptogramların çözülmesini sağlayın

Herkes kriptogramları sevemezken, fikrinizi keskinleştirmek için eğlenceli bir yoldur. İlk başta bulmacanın çok fazla bir şey görünebilir, ancak konsepte alıştıktan sonra ve temelleri anlamak için, kriptogramı çözmek artık imkansız bir görev gibi görünmemelidir. İyi şanlar!