Co to jest kryptogram?

Cryptogram to tekst napisany w kodzie

Kryptogram to łamigłówka, która składa się z krótkiego kawałka zaszyfrowanego tekstu. Cipher używany do szyfrowania tekstu zwykle jest wystarczająco proste, że kryptogram można rozwiązać bez żadnych dodatkowych zasobów lub narzędzi. Często stosowane są szyfry zastępcze, w których każda litera jest zastępowana inną literą lub liczbą. Aby rozwiązać zagadki tez, musisz odzyskać oryginalny napis. Cryptogramy były kiedyś używane w poważniejszych aplikacjach (np. Wojskowe, na przykład), ale są teraz głównie dla rozrywki.

 

Historia krypta

Cyfery stosowane w kryptogramach nie zostały pierwotnie stworzone do celów rozrywkowych, ale do prawdziwego szyfrowania tajemnic wojskowych lub osobistych.

Celem kryptogramów nie był pierwotnie związany z celami rozrywkowymi, ale do prawdziwego szyfrowania tajemnic wojskowych lub osobistych.

Ciekawe informacje polega na tym, że pierwsze użycie kryptogramu do celów rozrywkowych wystąpiło w średniowieczu przez mnichów, którzy mieli wolny czas na gry intelektualne. Manuskrypt w Bambergu stwierdza, że ​​Irlandzcy goście do Trybunału Merfin Frych AP GWRIAD, król Gwynedd w Walii otrzymali kryptogram, który mógłby zostać rozwiązany tylko przez przeładowanie liter od łaciny do greckiego. Około XIII wieku angielski Monk Roger Bacon napisał książkę, w którym wymienił siedem metod szyfrów, a stwierdził, że “człowiek jest szalony, który pisze sekret w jakikolwiek inny sposób niż taki, który ukryje go z wulgarnego”. W XIX wieku Edgar Allan Poe pomógł popularyzować kryptogramy z wieloma artykułami gazetowymi i magazynowymi.

 

Gdzie używane są kryptogramy?

Raz używany do bezpieczeństwa komunikatu kryptogramy są teraz zazwyczaj używane tylko do celów rozrywkowych

Choć kiedyś użyto w poważniejszych zastosowaniach, są teraz używane głównie do rozrywki w gazetach i czasopismach. Cryptoquotes i Cryptques są powszechnymi odmianami, które mają cytaty.

Cryptogramy w gazetach i czasopismach zazwyczaj opierają się na prostym szyciu podstawienia, często zastępując każdą literę w alfabetu z innym. Litera A, na przykład, może być reprezentowana przez literę H, podczas gdy litera H jest reprezentowana przez literę D. Puzzle Solvers wykorzystują wiele metod, aby pomóc im odszyfrować wiadomości.

 

Jak rozwiązać kryptogram?

Analiza częstotliwości może pomóc rozwiązać kryptogramy

Podstawowe kryptogramy szyferyczne mogą być często rozwiązane przez analizę częstotliwości i poprzez rozpoznawanie wzorców literowych słów, takich jak jedna litera słów, która w języku angielskim może być tylko “I” lub “A” (a czasem “O”). Podwójne litery, apostrofy i fakt, że żaden list nie może zastąpić samego siebie w szyfach, oferują również wskazówki, aby rozwiązać kryptogram. Od czasu do czasu twórcy układanki kryptogramu rozpoczną solving z kilkoma literami.

 

Gdzie rozwiązać kryptogram?

Możesz rozwiązać kryptogramy w gazetach i czasopismach lub możesz również to zrobić online

Podczas gdy często znajdziesz kryptogramy w czasopismach i gazetach, możesz także rozwiązać je online. Oto jedna strona kryptogramowa, na przykład: https://api.zazloplopzzles.com/cryptogram

 

Wniosek

Spróbuj i ciesz się rozwiązywanie kryptogramów

Chociaż nie każdy może kochać kryptogramy, jest to świetny sposób na wyostrzenie twojego umysłu testować swoje umiejętności rozwiązywania. Początkowo puzzle może wydawać się zbyt mocno, ale po przyzwyczajeniu się do koncepcji i zrozumienia podstaw, rozwiązywania kryptogramu nie powinien już wydawać się niemożliwą misję. Powodzenia!